Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ouha, udělal se do mě! Co teď?

3. 3. 2007
Následná volba v případě nechtěného otěhotnění je těžká. Sáhnout po první pomoci je tak často jednodušší a snazší řešení!
 
Už se stalo…
Nečekaná a prudká vášeň! Milostná touha, která vám přerostla přes hlavu! Nehoda, se kterou jste nepočítali! Rodinu zrovna neplánujete, možná se naopak kolem vás už batolí vaši potomci a na dalšího se necítíte, nebo už se třeba na dítě cítíte staří. Ale stalo se a vy rozhodně nechcete čekat několik dlouhých týdnů a pak eventuelně řešit případný problém. Jaké máte možnosti?
 
Pomoc na předpis!
Asi nejznámější a v povědomí lidí nejrozšířenější možností je vzít si Postinor. Tato pilulka zabrání případnému otěhotnění, jestliže se vezme krátce po styku (mělo by to být nejpozději do 72 hodin po nechráněném sexu). Samozřejmě, že i tady platí, čím dříve, tím lépe. Tato antikoncepce je však k dostání pouze na předpis. V případě potřeby neváhejte a hned druhý den vyhledejte svého gynekologa.
 
Předávkujte se!
Může se však stát, že nemáte možnost se k lékaři včas dostat, chcete zasáhnout okamžitě… Pakliže berete hormonální jednofázovou antikoncepci (na kterou jste třeba zapomněla, nebo jste ji vysadila, ale máte ji doma apod.), můžete si okamžitě po styku vzít několik těchto tablet najednou. Doporučují se zhruba tak čtyři, ale máte-li možnost, je lepší se alespoň telefonicky poradit s lékařem. Tato metoda, nazývaná Yuzepeho, je však radikálnější. Může se projevit například bolesti hlavy nebo napětí prsou. V podstatě se vlastně předávkujte.
 
Když selže kondom!
I přes veškerou odpovědnost se občas chybička vloudí. Kondom může selhat (vždy se najde nějaký zmetek či může dojít k protržení při sexu nebo v důsledku dlouhého a špatného skladování), partner si ho také může pozdě nasadit (už během milování před samotnou ejakulací se uvolňují šťávy, nasaďte jej tedy raději hned!). Stane se! Nebo v důsledku milostného vyčerpání mohou partneři zůstat spojeni, užívají si vzájemného splynutí a souznění. Penis se však může brzy po ejakulaci zmenšit, vyklouznout a neštěstí je hotovo!
 
I v takových případech můžete vyzkoušet výše zmiňované rady. Anebo to můžete nechat na osudu a eventuelně zvýšit dlouhodobě klesající porodnost.
 
Už jste někdy žili v obavách a překvapení, zda budete rodiči nebo ne?

Autor: Jana Brožová
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář