Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nová mužská antikoncepce – budoucí hit?

3. 3. 2007
IVD je lepší než vasektomie
Nový způsob antikoncepce, na který přišli lékaři v San Francisku, se nazývá IVD, což je zkratka slov "intra vas device". Tato metoda spočívá v ucpání chámovodu zátkou, která způsobí na přechodnou dobu neplodnost. Na rozdíl od podvázání chámovodů se však toto uzavření dá jednoduchým zákrokem odstranit, když se muž rozhodne založit rodinu. Průtok v chámovodu není totiž přerušen navždy a dá se v případě potřeby opět obnovit. Tato podoba antikoncepce má ve srovnání s vasektomií velikou výhodu. Mnoho mužů, kteří vasektomii podstoupili s tím, že již nikdy po dětech toužit nebudou, svůj názor totiž po nějakém čase změnilo a bohužel už ve většině případů nebylo cesty zpátky. Ačkoliv lze semenné cesty pomocí rekonstrukční operace uvolnit, úspěšnost tohoto výkonu není příliš velká. Svou roli hrají také biologické faktory a věk muže.
 
Sex zůstane stejný
Vyjmutí překážky z chámovodu představuje také podstatně snazší zákrok než jejich rekonstrukce. "Je mnohem jednodušší vyjmout ucpávku, než provést mikrochirurgické sešití chámovodů po vasektomii,“ vysvětluje lékařka Elaine Lissnerová ze San Franciska, která se specializuje právě na antikoncepci.
 
Muži se nemusejí obávat, že by ucpání chámovodu ovlivnilo jejich sexuální život, na ten prý nemá podle odborníků IVD žádný vliv. O možnost provádění IVD je už nyní ve světe značný zájem a je jen otázkou času, kdy začnou tento zákrok nabízet také lékaři v České republice. Důležité je také to, zda se k němu bude vztahovat stejný zákon jako k vasektomii. Pak by totiž byl u zdravých zájemců podmínkou tohoto zákroku počet dětí. 
 
Myslíte, že by váš partner do toho šel?
Autor: Anna Menoušková
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

IDV

(verca, 16. 11. 2009 22:46)

chce to podstoupit,ale nevi kde a kolik to stoji