Jdi na obsah Jdi na menu
 


Antikoncepční kroužek – super novinka!?

3. 3. 2007
Vaginální kroužek má úspěch v USA, Jižní Americe a některých evropských zemích, jeho uvedení na český trh je jen otázkou času. Zachovává si klady hormonální antikoncepce, takže pomáhá ustálit cyklus, zmírňuje bolesti při menstruaci a díky rovnoměrnější hladině hormonů nedochází při užívání ani k premenstruačnímu syndromu, který se projevuje výkyvy nálad, depresemi nebo tlakem až bolestí v podbřišku. Bylo také prokázáno, že hormonální antikoncepce působí jako ochrana před rakovinou vaječníků a dělohy.
 
Výhody a nevýhody
Ve srovnání s pilulkami má vaginální kroužek hned několik výhod navíc. Vstřebávání léků z trávícího traktu může kolísat v závislosti na jeho poruchách – jednoduše, když budete zvracet nebo dostanete průjem, nemusíte se strachovat, že kroužek nebude účinný.
 
Dalším kladem je to, že nezatěžuje játra a je vhodný i pro »zapomnětlivky« – stačí na něj myslet jednou za měsíc, zatímco prášek musíte brát každý den a pokud možno ve stejnou dobu, jinak jeho spolehlivost rapidně klesá.
 
Nevýhodou může být pro některé ženy manipulace s kroužkem, ten může v některých případech vyvolat také nepříjemný výtok. Přibližně jedna čtvrtina uživatelek a třetina sexuálních partnerů také uvedla, že kroužek vnímá při pohlavním styku.
 
Na uvedení na trh si ještě počkáme
Prstenec o průměru 54 mm je vyroben z nedráždivého syntetického materiálu. Z pružného kroužku, který si žena zavede do pochvy, se průběžně uvolňují dva hormony. Po třech týdnech následuje sedmidenní pauza, ve které se, stejně jako u pilulek, dostaví krvácení. Antikoncepční kroužek zatím na českém trhu k dostání není. Plánuje jej uvést na trh společnost Organon, zatím ale není v ČR zaregistrován Státním ústavem pro kontrolu léčiv, proto si na něj budeme muset ještě nějaký ten čas počkat.
 
Vybrali byste si takovou ochranu?
 
Zdroj: www.gyne.cz
Autor: Anna Menoušková
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

kroužek

(klára, 25. 9. 2009 19:04)

četla jsem, že některé ženy kroužek před stykem vyndávají. to nechápu, je to přece antikoncepce, která má chránit před otěhotněním, když ho vyndají, tak vlastně nejsou chráněny ne?

Krouzek

(Lola, 23. 11. 2007 16:18)

použivam tento krouzek uz delsi dobu a jsem velice spokojena, můj partner take. Neni to jako prasek nemusite se bat ze na nej zapomenete. Pri pohlavnim styku ho ani ja ani můj manzel necitime.