Jdi na obsah Jdi na menu
 


Želvy

16. 3. 2007

Želva trojkýlná (Chinemys reevesii)

Jiné názvy: želva kýlnatá, Reeve‘s turtle, Chinesische Dreikielschildkröte

Želva trojkýlná

Taxonomické zařazení:
Třída: plazi
   Řád: želvy
      Čeleď: batagurovití
         Podčeleď: Geomydinae
            Rod: Chinemys

Velikost: samice 15 – 18 cm, samci 10 – 12 cm
Délka života: asi 50 let
Pohlavní dospělost: v 5 letech
Délka inkubace: 80 dnů
Počet mláďat: 2 - 3

Původ: Čína, Korea, Tchaj-wan, Japonsko.

Popis: Vrchní část krunýře (karapax) je oválný, mírně vyklenutý a jsou na něm tři výrazné kýly. Barva krunýře je světle hnědá až hnědá, popřípadě černá. Za okem mají žluté proužky. Samice má kratší ocásek než samec.

Chování:Aktivní želva, která se nebojí lidského kontaktu. Ráda se sluní na souši nebo po ní šikovně šplhá. Ve vodě patří mezi středně dobré plavce. Je přítulná, brzy rozpozná, kdy jí nesete žrádlo a snaží se k němu dostat.

Krmení:Malé rybky, akvarijní šnečci, patentky, sušený gammarus (korýši), granule pro vodní želvy. Je vhodné přidávat sépiovou kost, aby želva měla dost vápníku. Je ochotná žrát z ruky. V přírodě žerou i vodní rostliny, v zajetí je možno jim zkusit dát např. hlávkový salát, čínské zelí.

Ubytování:Akvaterárium 50x40x40 cm. Jednu třetinu prostoru by měla zabírat souš. Jako substrát je vhodný písek, kamínky i větší kameny. Vodní sloupec by měl být přibližně tak vysoký, jak je želva dlouhá. Potřebuje místo k vyhřívání, stačí žárovka v květináči, a zářivku vydávající UVB záření, aby se předešlo měknutí krunýře. Teplota vody by nikdy neměla klesnout pod 20°C, teplota vzduchu 24 – 26°C, v noci může být nižší.

Nezbytná péče: Výměna vody dle potřeby. Krmení.


Želva trojkýlná Želva trojkýlná Želva trojkýlná

Želva vroubená (Testudo marginata)

Jiné názvy: želva širokoštítá, marginated tortoise, Breitrandschildkröte

Želva vroubená

Taxonomické zařazení:
Třída: plazi
   Řád: želvy
      Čeleď: suchozemské želvy
         Rod: želva

Velikost: až 35 cm
Délka života: asi 80 let
Pohlavní dospělost: 5- 7 let
Délka inkubace: 59 – 77 dní
Počet mláďat: 3 - 14

Původ: Řecko, Sardinie.

Popis: Vrchní část krunýře (karapax) je silně vyklenutá, jak je typické pro suchozemské želvy. U dospělých kusů jsou okrajové štítky krunýře rozšířené a mírně zahnuté nahoru, tvoří kolem želvy jakousi zástěrku. Samci jsou větší a robustnější než samice, jejich „zástěrka“ je také větší a mají delší a silnější ocas.

Chování:Ve volné přírodě žije samotářsky, pouze v době páření samci vyhledávají samice. Za hledáním potravy překonávají velké vzdálenosti. V domácích chovu rády prolézají terárium.

Krmení:Různé druhy trav, pampelišky, vojtěška, čínské zelí. Občas je možné jim dát ovoce (jahody, hroznové víno, kousek jablka) nebo zeleninu (okurka, mrkvová nať, petržel, kedlubnová nať, brokolice). Vhodná je sépiová kost jako zdroj vápníku, kterou je možno volně položit do terária, želva si bude sama ukusovat a tím také obrušovat zobák.

Ubytování:Minimální velikost terária by měla být 120x80x30 cm pro dospělého jedince, ale lepší je, pokud želva může teplejší období roku strávit ve venkovním výběhu. Vhodný substrát do terária je 1/3 písku smíchaná se 2/3 zeminy. Na škodu není ani menší skalka, kde si může obrousit drápy. Potřebuje úkryt na noc a větší misku s vodou, ráda se koupe nebo do vody kálí. Je nezbytné, aby měla místo na vyhřátí a také zářivku s UVB, bez ní totiž nedokáže zapracovat vápník do krunýře a kostry. Teplota by se měla pohybovat v rozmezí 22 – 24°C, pod žárovkou samozřejmě více.

Nezbytná péče: Denně měnit vodu. V případě potřeby vyčistit terárium. Je nutné ji zimovat při teplotě 5 – 8°C.

Zajímavosti: Jedná se o největší evropskou suchozemskou želvu.


Želva vroubená Želva vroubená Želva vroubená

Želva zuboštítá (Geoemyda spengleri)

Jiné názvy: želva Spenglerova, Vietnamese Leaf Turtle, Black-breasted Leaf Turtle, Chinese Leaf Turtle, Vietnamese wood turtle, Zacken-Erdschildkröte

Želva zuboštítá

Taxonomické zařazení:
Třída: plazi
   Řád: želvy
      Čeleď: batagurovití
         Podčeleď: Geoemydinae
            Rod: Geoemyda

Velikost: 15 cm
Délka života: neznámá
Pohlavní dospělost: asi v pěti letech
Délka inkubace: 74 – 110 dní
Počet mláďat: 1 – 2, zřídka 3

Původ: Čína, severní Vietnam, Sumatra a Borneo.

Želva zuboštítá samice Popis: Vrchní část krunýře (karapax) je protáhlý, plochý, vzadu ozubený a jsou na něm tři výrazné kýly. Barva je světle až mahagonově hnědá, někdy může být i do oranžova. Spodní část krunýře (plastron) je tmavě hnědý až černý s výrazným žlutým lemem. Hlavě dominují velké kulaté oči, hledící dopředu – to této želvě dodává inteligentní výraz. Mohutný zobák je zahnutý, jako u dravce. Samice mají hlavu a krk lemovány žlutým pruhem, samci tuto kresbu postrádají. Za to mají delší a silnější ocas. Želva zuboštítá samec

Chování:Ve volné přírodě žijí ve vlhkých chladných lesích, kde se teploty průměrně pohybují v rozmezí 18 – 23°C, ale v zimě mohou klesnout i na nulu. Jedná se o dravce aktivní přes den. Žijí ve spadaném listí a je těžké je najít.

Krmení: Nejvhodnější jsou různé druhy hlemýžďů, žížaly, myšata a jiní drobní obratlovci a hmyz. Potravu přijímají nejraději živou.

Ubytování:Na rozdíl od většiny želv nepotřebují vyhřívané terárium. Velikost terária pro jednu želvu by měla být 45x30x30 cm, na každou další je třeba prostor o třetinu zvětšit. Vhodný substrát je dubové listí, rašelina, borová kůra. Vyžadují alespoň 80% vlhkosti ve vzduchu a větší nádrž s vodou, rády se v ní koupou. Tyto želvy dobře šplhají, je dobré jim dát k tomu prostor. Také vyžadují úkryt.

Nezbytná péče: Krmení alespoň jednou týdně. Čištění terária dle potřeby – vysoká vlhkost podporuje tvorbu plísní a také líhnutí malých mušek.


Želva zuboštítá Želva zuboštítá Želva zuboštítá
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář