Jdi na obsah Jdi na menu
 


Diagnostika gravidity u kočky

14. 6. 2007

Diagnostika gravidity u kočky (Veterinární rady)


Změny v chování a temperamentu mohou být také nepřímým ukazatelem březosti.


Obecné příznaky
Změny chování - nastává přerušení cyklu, ačkoli i u březí kočky se ještě může objevit říje 21.-24. den a nebo 40.-45. den po nakrytí. Během první třetiny březosti může být snížený apetit, kočka je klidná a více vyžaduje pozornost člověka. Tělesná hmotnost se mírně zvyšuje mezi 4.-6. týdnem gravidity. Aktivita plodů je zřejmá během posledních dvou týdnů březosti a v tomto týdnu kočka častěji odpočívá. Mléčná žláza se zvětšuje v 6.-7. týdnu gravidity. Je viditelná změna v konfiguraci dutiny břišní, která se výrazně zvětšuje.

Abdominální palpace
Vyšetření pohmatem se provádí nejlépe po 21. dni po nakrytí asi do 32. dne. Děloha je hmatná jako kuličky - plody, poté se zvětšuje a je již špatně diagnostikovatelná.

Ultrazvukové vyšetření
U koček se toto vyšetření provádí po 25. dni, kdy embrya se zobrazují jako bílé struktury na černém poli embryonálního váčku.

K tomuto vyšetření je třeba kočku vyholit na bříšku a nanést na kůži gel. Pacient zaujme pro něj nejpříjemnější polohu - vleže na boku, ve stoje nebo u majitele v náručí.

Přesné určení počtu plodů je problematické, především v pozdější fázi březosti, kdy se jednotlivé plody mohou překrývat. Proto je počet budoucích mláďat vždy orientační.

Rentgenologické vyšetření
Zjištění přítomnosti plodu nejlépe od 43. dne gravidity, kdy již dochází k mineralizaci kostry.

Pomocné metody
Mezi pomocné metody patří vyšetření krve, kde díky probíhající březosti dochází ke změnám krevních parametrů


Článek poskytla Veterinární klinika Jičín-VET: www.jicinvet.cz

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář